Agris.cz - agrární portál

Čeští farmáři slyší na moderní trendy v zemědělství

10. 4. 2018 | ČTK

Čeští farmáři využívají moderní trendy v zemědělství. Takzvaný smart farming zahrnuje mimo jiné vyhodnocování dat přes počítač. Uplatňuje se například při dávkování hnojiv a pesticidů. Ve výsledku je tento způsob šetrnější k životnímu prostředí a farmář také ušetří na hnojivu. ČTK to dnes na veletrhu Techagro řekl Vojtěch Lukas z Mendelovy univerzity.

Brněnská škola společně s jihočeským výrobcem zemědělské techniky Agrio vyvinula nový systém speciálního dávkování pesticidů a hnojiv na základě senzorového monitoringu porostních podmínek. Systém hodnotí stav porostu. Měření lze doplnit o mapový podklad, který koriguje intenzitu zásahu podle výnosového potenciálu daného místa.

"Respektujeme přirozenou nevyrovnanost pozemků. V České republice máme větší půdní celky a ke každé části pozemku přistupujeme podle zjištěných vlastností půdy nebo porostu," uvedl Lukas.

Systém umožňuje variabilní dávkování postřikových látek, což se týká jak hnojiva, tak přípravků na ochranu rostlin. Jeho součástí je online čidlo. "Je to moderní trend, který má dvojí efekt. Na jedné straně dochází k efektivnímu využívání všech látek, tím druhým efektem je snížení zátěže životního prostředí," uvedl Lukas k výsledkům výzkumu, který podpořila Technologická agentura ČR.

Nové trendy v zemědělství podle Lukase najdou uplatnění, zejména díky větším rozlohám farem. "Půdní podmínky se mohou lišit, v racionálním hospodaření dávám takové dávky hnojiv, které je schopna rostlina využít," uvedl Lukas. Odhadl, že zemědělec tak ročně uspoří od 300 do 700 korun na hektar.

Systém je aktuálně dostupný na strojích firmy Agrio, která vyrábí postřikovače. Firma se zabývá inovacemi dlouhodobě. "Pro nás je to záležitost image, ne přímý finanční efekt. Náš stroj jsme přizpůsobili novým trendům, před ostatními budeme mít náskok," uvedl jednatel Agrio MZS Ivan Olšan. Podle něj lze čidlo do stroje dodatečně namontovat. Ušetřené náklady na hnojivech pro zemědělce odhadl na deset až 15 procent. "Dusík se využije na tvorbu výnosu a nevyplavuje se do spodních vod," řekl Olšan.

Filip Vrána dr


Zdroj: ČTK, 10. 4. 2018





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.04.2024 18:48