Kvůli africkému moru prasat chystá Německo cvičení s Polskem

Spolkové země na východě Německa v nadcházejících dnech uspořádají společné cvičení s Polskem, v rámci kterého by se měly prověřit krizové plány pro případ šíření afrického moru prasat. Po schůzce se zástupci spolkových zemí to dnes řekl dosluhující německý ministr zemědělství Christian Schmidt. Berlín se v posledních týdnech snaží zabránit rozšíření nemoci, kterou se kromě divokých prasat v Polsku nakazila také zvířata na Zlínsku.

"Vypuknutí (afrického moru prasat) by mělo značné hospodářské dopady," řekl Schmidt po krizové schůzce v Berlíně. Pokud nemoc na německé území přes všechna preventivní opatření pronikne, bude podle ministryně zemědělství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Christiany Schulzeové Föckingové nutné "dotčenou oblast okamžitě neprodyšně uzavřít".

Podle odhadu německého zemědělského svazu by vypuknutí afrického moru prasat mohlo Německu působit ztráty dvě až tři miliardy eur ročně (50,8 až 76,2 miliardy Kč).

Německé úřady situaci kolem afrického moru prasat sledují už delší dobu se zvýšenou ostražitostí v obavě, že by mohla být nemoc zavlečena z České republiky či z Polska. Zatím v Německu žádný případ nákazy zaznamenán nebyl. Minulý týden německá vláda nařízením zrušila dobu hájení divokých prasat, která mohou být přenašeči infekce.

Africký mor prasat není člověku nebezpečný, kromě divočáků ale zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V polovině loňského července české úřady nařídily celoroční intenzivní lov divokých prasat, a to i na místech, kde dosud nebyl povolen. V ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září. Očkovací látka proti viru neexistuje.

jrm spr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info