Chovatelé na Zlínsku nebudou muset porazit prasata domácí

Chovatelů ze čtyř obcí a místních částí na Zlínsku dotčených novými veterinárními opatřeními se nebude týkat porážka prasat domácích. Po rozšíření afrického moru prasat ji veterináři nařídili v neregistrovaných chovech, takové ale ale v katastrech Zlín-Kudlov, Zlín-Jaroslavice, Lípa a Želechovice nad Dřevnicí nejsou. Vyplývá to ze soupisu hospodářství s chovem prasat, které dnes zmíněné obce a místní části odevzdaly krajské veterinární správě. ČTK to řekl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Mimořádná veterinární opatření byla vydána v souvislosti s nedávným rozšířením afrického moru prasat mimo vysoce rizikovou oblast ohraničenou pachovými a elektrickými ohradníky. Na přelomu roku byla choroba potvrzena u sedmi uhynulých divočáků nalezených v katastrech Lípy a Zlína - Kudlova. Původní vysoce riziková oblast proto byla rozšířena právě o čtyři zmíněné katastry, které dnes odevzdaly zmíněné soupisy.

Ve čtyřech katastrech podle Majera není žádný chov, který by nebyl registrovaný podle takzvaného plemenářského zákona. Jedinou výjimku tvoří chovatelka z Želechovic nad Dřevnicí, která má jako domácího mazlíčka vietnamské prase.

"Zvíře je čipované a chov je evidovaný u Českého klubu chovatelů prasátek chovaných v domácnosti. Z tohoto důvodu bude po prověření jeho zdravotního stavu a poučení majitelky o zásadách biologické bezpečnosti udělena chovatelce výjimka," uvedl Majer.

Na uvedeném území se dále nacházejí tři registrované chovy s celkem 15 prasaty domácími. Na ty se porážka, která byla chovatelům nařízena do konce ledna, nevztahuje. Hospodářství jsou podle Majera pod dohledem veterinářů. "Samozřejmě jsou povinny dodržovat zásady biologické bezpečnosti, aby nedošlo k zavlečení nákazy," sdělil Majer.

Do konce ledna musejí vyhotovit soupis chovů domácích prasat také všechna města a obce ve Zlínském kraji. Za nesplnění nebo porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 50.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až do dvou milionů korun.

V okrese Zlín veterináři prozatím potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Nákaza není nebezpečná pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila.

Viktor Chrást sd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info