Agris.cz - agrární portál

Národní muzeum už připravuje expozice o přírodě

10. 11. 2017 | ceskenoviny.cz

Národní muzeum připravuje své přírodovědné expozice, které se spolu s expozicí 20. století a částí určenou dětem otevřou v roce 2019. ČTK o tom dnes informovala mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Rekonstruované muzeum se pro návštěvníky poprvé otevře 28. října 2018 u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea. Návštěvníci budou moci navštívit Česko-slovenskou výstavu a další prostory Historické budovy.

Generální oprava Národního muzea začala v roce 2015, stará budova ale byla kvůli přípravám zavřená už několik let předtím. Z celkových nákladů 2,34 miliardy korun muzeum zatím investovalo přes 600 milionů, uvedl v říjnu ředitel muzea Michal Lukeš.

Přírodovědecká témata se v novém muzejním uspořádání dělí na trasy Příroda a Evoluce, chystá se i experimentální trasa ExperiMus. Historická a přírodovědecká témata bude propojovat Klenotnice a mincovní kabinet. Stejně tak se témata přírody a dějin propojí v trase Lidé, která představí návštěvníkovi člověka z pohledu antropologie a archeologie.

Čistě společenskovědní témata budou pak prezentována trasou Dějiny, která obsáhne vývoj od raného středověku do roku 1914 v Historické budově, a 20. století v Nové budově. Tradičním místem bude Panteon Národního muzea, zcela novými momenty bude multimediální spojovací chodba a Dětské muzeum v Nové budově.

V části přírodovědných expozic popisující evoluci a nazvané Z vody na souš se návštěvník ocitne jakoby pod vodou. Vstoupí mezi volně "plující" exponáty doplněné o modely na soklech. Pro preparáty jsou připravena monumentální akvária. Dominantou zóny Ovládnutí živlů bude velryba - symbol Národního muzea. Návštěvník ji bude moci obdivovat i z ochozu nad pásem vitrín s exponáty dalších savců. Kostra plejtváka prosvětlená 3D sestavou by měla vytvářet atmosféru celé místnosti. Expozice ukazující minerály celého světa bude instalována v původním mobiliáři a adjustaci, ale i v prostorách unikátně dochované původní instalace z roku 1892.

Poté co byla zrušena architektonická soutěž na řešení expozic v Historické budově z důvodů neslučitelnosti podmínek České komory architektů se zákonem o zadávání veřejných zakázek, muzeum postupně vybírá architekty jednotlivých expozic, uvedla Kvapilová. Pro přírodovědné vybralo Daniela Kříže, Jana Albrechta a Renatu Slámkovou, kteří se zúčastnili původní architektonické soutěže. Konzultantem architektonického řešení expozici a návštěvnického provozu je architekt Josef Pleskot.

 

Autor: ČTK


Zdroj: AK ČR, 04.01.2012

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 12.12.2018 21:04