Myslivci odstřelili prvního divočáka v červené zóně na Zlínsku

Myslivci zastřelili prvního divočáka v takzvané červené zóně zasažené africkým morem prasat na Zlínsku. Sele ulovili ve středu večer ve Fryštáku-Dolní Vsi. Jde o část červené zóny, v níž se mohou lovit divoká prasata všech věkových kategorií. ČTK to dnes řekl Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy (SVS). Lov divočáků v červené zóně povolili veterináři v pondělí.

Sele bylo podle Majera odstřeleno mimo vysoce rizikovou oblast nákazy, kterou lemují pachové a elektrické ohradníky a kde je povolen pouze lov dospělých divočáků. Do červené zóny však spadá i několik honiteb ležících mimo vysoce rizikovou oblast, ve které byly dosud zaznamenány všechny potvrzené případy afrického moru prasat. "V červené zóně vně ohradníků mohou myslivci lovit divoká prasata všech věkových kategorií," řekl Majer.

Odstřel divokých prasat zajišťují proškolení lovci z mysliveckých sdružení a honebních společenství. V každé honitbě mohou během 24 hodin lovit jen tři lidé. Mezi jednotlivými lovy je třeba dodržovat minimálně jednodenní přestávku, aby se zvěř zklidnila. Ulovení divočáci budou vyšetřeni na africký mor a poté skončí v kafilerii. Za každé odstřelené divoké prase v červené zóně náleží myslivcům zástřelné 4000 korun.

Kromě odstřelu mají ke snížení populace černé zvěře v červené zóně přispět odchytové klece. Myslivci jich zatím mají k dispozici osm, u šesti z nich už veterináři vydali povolení k odchytu. Další povolení by měla následovat v nejbližších dnech. Myslivci však prozatím do klecí vybavených fotopastmi žádného divočáka neodchytili.

Do lesů, polí a na polní cesty v ohnisku nákazy je zákaz vstupu. Na jeho dodržování od pondělí dohlížejí členové myslivecké stráže. Ve vysoce rizikové oblasti veterináři k dnešku potvrdili africký mor prasat u 101 ze 132 nalezených uhynulých divočáků. Ve středu evidovali o čtyři případy méně. Všechny nové případy spadají do katastru obce Hvozdná, kde se nemoc objevuje opakovaně.

"V zamořené oblasti vně ohradníků bylo dosud nalezeno a vyšetřeno 30 divokých prasat, ani u jednoho z nich se nákaza nepotvrdila. Mimo zamořenou oblast, tedy v dalších okresech Zlínského kraje, bylo nalezeno a vyšetřeno 35 prasat. Také zde byl výsledek vyšetření negativní. V současné době čekají na vyšetření čtyři nálezy," uvedl Majer.

Od 17. července odlovili myslivci v území intenzivního lovu ve Zlínském kraji a okolních regionech 3507 divokých prasat. Nejvíce, 749, jich bylo v okrese Kroměříž. Myslivci střílejí divočáky také v takzvané zelené zóně, tedy ve zlínském okresu mimo ohnisko nákazy. Dosud na tomto území podle Majera ulovili 483 kusů černé zvěře.

První dva uhynulí divočáci, u nichž se choroba potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor přenášejí volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info