Agris.cz - agrární portál

Veterináři kvůli moru kontrolovali Zemet, zabezpečení je v pořádku

28. 6. 2017 | ČTK

Zástupci veterinární správy kontrolovali dnes kvůli africkému moru prasat firmu Zemet u Zlína, obě její farmy byly v pořádku, řekl dnes ČTK zástupce firmy Aleš Mikoška. Šlo podle něj o celkovou kontrolu zabezpečení zvířat a dodržování základních postupů. Zemet spadá do oblasti kolem místa nálezu dvou uhynulých divočáků, u kterých byl zjištěn africký mor. Podle Petra Majera ze Státní veterinární správy veterináři žádné pochybení v provozu neobjevili. Firma chová na dvou místech zhruba 5000 prasat.

Ve středu se budou podle zástupce Zemetu odebírat prasatům vzorky. Podle Mikošky se bude testovat vždy několik zvířat z každé skupiny, tedy například z prasnic či zvířat na výkrm. Je však nepravděpodobné, že by se u chovaných zvířat ve firmě objevily nějaké problémy, míní Mikoška. "To bychom hned poznali. Byli jsme připraveni, veškerá opatření jsme udělali již dříve," uvedl.

Uhynulá divoká prasata byla nalezena u zlínské nemocnice. Firma Zemet je podle dostupných informací největším chovatelem domácích prasat, který do perimetru kolem nálezu spadá. Zvířata chová na farmách v Sazovicích a Mysločovicích.

Pokud by se v chovu objevil úhyn na mor, veterináři by nařídili vybití celého chovu. Chovatelé by podobně jako u ptačí chřipky dostali od státu za utracená zvířata kompenzace.

Na informace o africkém moru prasat reagovala zlínská zoologická zahrada, která také spadá do perimetru. Její veterinář již jednal o opatřeních s veterinární správou. "Zatím jediným výsledkem je, že prasata savanová zůstanou zavřená a nebudou pouštěna do venkovního výběhu k žirafám," řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Další vývoj budou zástupci zoo projednávat s veterinární správou.

V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno takzvané zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, do oblasti by se podle veterinářů pouze nastěhovala jiná divoká prasata.

Českomoravská myslivecká jednota ale dnes vyzvala své členy k odlovu divokých prasat, aby se choroba nerozšířila. Myslivci na Zlínsku se však budou podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Zdeňka Hluštíka řídit nařízením veterinářů. "Veterinární správa je nám nadřízený orgán, který budeme respektovat," řekl odpoledne ČTK Hluštík.

Nákaza není přenosná na lidi, mohou být ale jejími přenašeči. Virus může přežít až půl roku, například v sušeném nebo mraženém mase. Lidé, kteří najdou uhynulé prase, by to měli v každém případě nahlásit veterinářům. Měli by si dát pozor na zanesení infekce do domácích chovů.


Zdroj: ČTK, 28. 6. 2017





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 03.05.2024 13:58