Agris.cz - agrární portál

V Třemošnici vzniká muzeum zemědělských strojů, otevře v červnu

15. 4. 2014 | ČTK

V Třemošnici na Chrudimsku vzniká nové zemědělské muzeum. Jedny z prvních získaných exponátů byly staré traktory, neboť se jeho zakladatelé zúčastní srazů zemědělských strojů. Sezonu muzeum zahájí na sklonku června. Jeho příprava trvala přes dva roky, řekli dnes ČTK jeho tvůrci Roman a Pavel Stříškovi.    

"Měli jsme od obce pronajatou stodolu, ale ta se prodala a my neměli, kam ty věci dát. Pronajali jsme si od obce další stodolu a začali další stroje přikupovat," řekl Pavel Stříška.    

Sbírka se rozrůstala a dnes má přes 200 předmětů od počátku 20. století. Muzeu vévodí tři funkční traktory značky Zetor, doplňují je pluhy, sečky, koňská travní sekačka, vyorávač brambor, mlátičky obilí nebo nakladač.    

"Exponáty jsou z celé republiky, nejdál jsme byli pro mlátičku obilí u Vlašimi. Vezli jsme ji na podvalníku. Je to takový okruh od obdělávání půdy, po setí, sekání, sklízení, mlácení obilí, odvoz obilí," řekl další ze zakladatelů muzea Jaroslav Liška.    

Vedle velkých strojů jsou i menší předměty, které potřebovali farmáři na polích i v domácnosti. Mezi nimi jsou staré sněžice, ruční pračky a mandl, různé nářadí. Vše bude poprvé k vidění 28. června, kdy se v Třemošnici zahajuje sezona muzea Berlova vápenka, které stojí hned vedle. Obec objekt s tavícími pecemi, který je chráněnou technickou památkou, před několika lety opravila a otevřela veřejnosti. 

"Počítáme s tím, že uděláme projížďky traktorem, kdo má řidičské oprávnění, může se naším traktorem projet. Jsou stále funkční, vydrží všechno, já s ním orám i jezdím do lesa," řekl Roman Stříška, majitel Zetoru 50 Super.


Zdroj: ČTK, 15. 4. 2014





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.12.2025 23:10