Boom bioetanolu v USA končí

Mezinárodní rada pro obiloviny (IGC) očekává v roce 2013/14 globální poptávku po kukuřici v rekordní výši 917 mil. t. To by bylo o 45 mil. t nebo 5,2 % více než v předchozím roce. Tento nárůst je zdůvodněn především vyšším využitím kukuřice ke krmným účelům – poptávka po krmné kukuřici by mohla stoupnout o 32 mil. t na 522 mil. t. Důvody jsou dva: Z cenového hlediska stoupá upřednostňování kukuřice oproti pšenici a nadále celosvětově roste poptávka po mase.

Průmyslové využití kukuřice může podle názoru londýnských expertů rovněž stoupnout, a to o 14 mil. t na 261 mil. t. Nejvýznamnějšími zpracovatelskými produkty jsou vedle bioetanolu škrob a sladidla. Rok boomu produkce etanolu v USA však považuje IGC za skončený, protože zde byl znemožněn další nárůst poptávky v důsledku státem stanovených a také technických limitů pro přimíchávání. Přesto vycházejí londýnští experti z toho, že globální poptávka bioetanolového průmyslu po kukuřici v roce 2013/14 na základě relativně nízkých cen kukuřice a poklesu zásob biopaliv vzroste ještě o 5,9 mil. t na 124, 4 mil. t.

http://www.topagrar.com/news/Markt-Marktnews-1260182.html

Web-portál Agronavigátor podléhá licenci Creative Commons (Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla). Články lze šířit pouze s uvedením původní citace a s uvedením zdroje ÚZEI, Agronavigator.cz.

Tisk

Další články ke kauze Biopaliva:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info