Agris.cz - agrární portál

Celková chudoba vede Rumuny k prodeji koniny, řekl odborník

14. 2. 2013 | ČTK

Rumunský obchod s koňským masem je součástí širší otázky tamní chudoby, řekl dnes ekonomický odborník na rumunské zemědělství Stuart Meikle. Agentura Reuters zprávu přinesla v souvislosti s aférou kolem koňského masa s údajným rumunským původem, které se v Británii, Irsku, Francii a dalších zemích prodávalo jako hovězí. V málo mechanizovaném zemědělství balkánské země koně často nahrazují stroje, jenže pak je těžké vysloužilá zvířata živit, proto jdou na jatka.

Kvůli narůstajícímu skandálu s koňským masem se ve středu v Bruselu sešli ministři zemědělství zemí Evropské unie. Po skončení schůzky oznámil evropský komisař pro zdraví Tonio Borg, že Evropská komise vyzvala všechny členské země EU k intenzivnímu monitorování produktů z hovězího masa, včetně namátkových kontrol DNA, aby se zjistilo, zda neobsahuje koninu.    

Rumuni, včetně premiéra Victora Ponty, se opakovaně ohrazují proti nařčením s tím, že rumunské společnosti neporušily žádná evropská pravidla. Jatka, i ta koňská, se prý pečlivě kontrolují. Všeobecně je rozšířený názor, že koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, v celé kauze jde spíše o to, kdo koninu za hovězí vydával.    

V Rumunsku je průměrný plat 350 eur (zhruba 9000 korun). Zemědělstvím, které se na HDP podílí jen sedmi procenty, se živí na 30 procent lidí. Kůň stojí zemědělce asi 100 až 150 eur měsíčně, tedy skoro 40 procent výdělku, napsala Reuters. Za koňské maso pak na jatkách mohou dostat 3,5 lei za kilo (asi 20 korun), například za hovězí se platí 5,5 lei (zhruba 32 Kč).

Stále častěji se ozývají i hlasy, že prodej hospodářských zvířat na jatka je jedinou možností chudých rumunských farmářů na zvýšení příjmů a umožňuje jim investovat dál do nových zvířat, která používají například místo traktorů. Koně v této druhé nejchudší zemi EU také stále slouží jako dopravní prostředky, i když po vstupu země do EU v roce 2007 platí jejich zákaz ve městech.    

Podle Reuters je v Rumunsku 35 potravinářských závodů, kde se porážejí koně. Je to například firma CarmOlimp, která zaměstnává 700 lidí. Její ředitel Paul Soneriu řekl, že koňské maso vykupují a porážejí jen na zakázku. Zmražené maso, které by čekalo na objednávku, prý neskladují a všechna zvířata pečlivě kontrolují veterináři. Za poslední rok prý měli tři zakázky od nizozemského příjemce, sdělil Sonieru. Nizozemsko patří do dodavatelského řetězce, který za uvedení falešného hovězího na trh vyšetřuje francouzská policie.    

Rumunský vývoz koniny a jiného pro Evropany netradičního masa, jako jsou osli nebo muly, stoupl mezi roky 2011 a 2012 o deset procent. Ročně se vyveze asi 6300 tun těchto produktů.


Zdroj: ČTK, 14. 2. 2013

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.05.2022 14:24