Med se letos šidí víc než loni, odhalili inspektoři

Med se letos falšuje víc než loni. Potravinářská inspekce dosud  odhalila 20  nekvalitních medů z 53 odebraných, což je už dnes o desetinu víc než za celý  loňský rok. Prodejci podle inspekce vědí, že se český med dobře prodává, a tak  ho často šidí tak, že med z ciziny vydávají za tuzemský.

"Med patří tradičně k nejproblematičtějším komoditám. Je to proto, že ten kvalitní je relativně drahý a je ho málo, a tak se zde objevují větší tendence k jeho šizení. Velká část pochybení přitom spadá do kategorie falšování, kdy je med od zahraničních  včel vydáván za český," řekl iDNES.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské  inspekce Pavel Kopřiva.

Loni inspekce odhalila 18 nekvalitních medů, letos je to už dnes o dva více. Část pochybení spadá do kategorie horší kvality  výrobku. Na tu se při analýze přijde tak, že zkoumaný vzorek vykáže vyšší  množství hydroxymethylfurfuralu (HMF).

To je látka, která vzniká například při vyšších teplotách během zpracování  medu, ať už při výrobě či tím, že obchodník med špatně uskladní. Více HMF se  objevuje v medu také tehdy, když je starý.

Většina pochybení však spadá do kategorie falšování.  Výrobci med šidí třemi způsoby. Buď do něj přimíchávají sirup  (kukuřice, rýže, obilí), nebo ho barví karamelem, aby připomínal hodnotnější  medovicový med, či ho smíchávají s levnějším medem z ciziny, ale na etiketě ho vydávají pouze za český.

"Lidé se nás často ptají na to, jak poznají pravý český med, a udávají, že si  za něj rádi připlatí, pokud budou mít jistotu, že pochází od českých včel. Prodejci i výrobci o této citlivosti kupujících na český původ  vědí a snaží se toho využít," popisuje Kopřiva.

Podle něj by si lidé při nákupu medu měli dávat pozor na jeho  hustotu. "Když je med řídký, tak to neznamená, že je falšovaný, jak se lidé často domnívají. Medy z Číny či Latinské Ameriky takové složení mají, ale pokud by  se takovýto med prodával jako český, určité indicie falšování by tam být  mohly," upozorňuje mluvčí SZPI.

Med od včelařů může podražit až o pětinu

Letos navíc bude českého medu ještě mnohem méně než loni. "Loni čeští včelaři  vyprodukovali nadprůměrných 11 tisíc tun medu, letos to bude podle předběžného  odhadu zhruba šest tisíc tun medu. V některých oblastech ho bude o třetinu méně, v jiných až o polovinu," odhaduje předseda Českého svazu včelařů Václav Švamberk  s tím, že málo bude hlavně medovicového medu.

Podle něj tak může med kvůli tomu letos podražit o deset až dvacet procent.

Inspekce počítá s tím, že i kvůli nižší letošní produkci českého medu budou  růst tlaky na jeho padělání. "Kontroly medu budou proto dál intenzivně pokračovat, a to vzhledem k dosud zjištěnému nárůstu pochybení a také s  ohledem na vývoj letošní produkce," uvedl Kopřiva. SZPI podle něj  při odhalení chyb ukládá pokuty v řádu několika stovek tisíc korun za jednu  nekvalitní šarži.

Kontrola medu

Kvalitu a nezávadnost medu kontrolují v České republice dva  úřady - Státní veterinární správa (SVS kontroluje výrobu, sklady či  prodej na tržištích či přímo včelaře "ze dvora") a Státní  zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI kontroluje pouze v obchodní  síti).

Obě instituce se liší svými zjištěními. SVS v polovině srpna  uvedla, že počet falšování je minimální - ze 114 kontrol narazila na dva  podezřelé případy. SZPI naopak říká, že počet falšování roste - našla chyby u 20 vzorků z 53 zkoumaných, což je o desetinu víc než za celý loňský rok.

Rozdíly ve výstupech obou úřadů jsou podle předsedy Českého svazu včelařů Václava Švamberka dány tím, že SVS kontroluje hlavně bezpečnost a hygienu  výrobků i výroby a to, zda jsou včely zdravé, SZPI se vedle kontroly  nezávadnosti výrobků soustředí mnohem více na kvalitu a ochranu spotřebitelů před klamnými informacemi.

"Pokud by SZPI kontrolovala kvalitu a označování potravin také tam, kam dosud  nemůže, tedy například ve výrobě, lze předpokládat, že počet falšování by byl  nejprve vyšší, ale následně by tendence k pančování medu poklesly  a spotřebitelům by to pomohlo," je přesvědčen Švamberk.

Med

Takto může být označován jen produkt vytvořený včelami. Do medu se  nesmí krom jiného druhu medu nic přidávat (ani umělé, ani přírodní  látky).

Co musí být na etiketě:  a) původ medu - zda se jedná  o med květový či medovicový (nelze nahradit např. slovem  horský), b) země původu - z jaké země pochází. Pokud je výrobek  složen z medu z více zemí, musí to být uvedeno na etiketě.

Naopak uvedeno nemusí být, z jaké rostliny med pochází.

Zdroj: SZPI, Potravinářská komora

Tisk

Další články ke kauze Med:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info