Agris.cz - agrární portál

Liberecký kraj vidí budoucnost v biomase jako zdroji energie

21. 4. 2005 | ČTK

V biomase jako obnovitelném zdroji energie vidí Liberecký kraj budoucnost svého zemědělství. S poklesem stavu dobytka a dalších hospodářských zvířat, totiž v kraji zůstává stále více zelené hmoty, pro kterou není další využití. "Zarostlá pole jsou pak zdrojem plevelů a alergenů," řekl dnes ČTK náměstek libereckého hejtmana pro zemědělství a životní prostředí Radim Zika.

"Zemědělci a zemědělské subjekty hospodaří na zhruba 70 procentech půdy a ročně vyprodukují přebytek zhruba 270.000 tun zelené hmoty. Další tuny zelené hmoty jsou na zbylých neobhospodařovaných pozemcích, které většinou patří pozemkovému fondu či soukromým vlastníkům," řekl Zika. Kraj chce podle něho zpracovat projekt, který by ukázal, jak právě tyto zemědělské přebytky využít ať už jako zdroj energie, nebo třeba k výrobě izolačních materiálů.

Podle Jaroslava Váni z Výzkumného ústavu rostlinné výroby je jednou z možností využití zelené hmoty, která už v zemědělství vzniká, další alternativou je pěstování energetických plodin třeba šťovíku. "Například 18 tun šťovíku má energetický potenciál jako 23 tun hnědého uhlí," řekl dnes ČTK Váňa. Dva hektary této plodiny stačí podle něho k vytápění pěti běžných rodinných domů přes celou zimu.

Problémem je podle Váni zatím malý trh s biomasou a malá osvěta. "Kotelen na biomasu ale stále přibývá, v současné době je jich v zemi 110, zejména v menších městech a obcích, a biomasu k vytápění využívá i 40.000 rodinných domů," řekl Váňa. Náklady na vytápění biomasou jsou podle něho o něco nižší než při vytápění plynem, ale vyšší než u fosilních paliv. "Výhodné je to zejména pro ty, kdo si ji zajišťují vlastními silami," dodal Váňa. Výhodné je, když producent zajišťuje provoz kotelny a prodává teplo.

Liberecký kraj patří svou rozlohou 312.000 hektarů k nejmenším v České republice. Téměř 140.000 hektarů pokrývají lesy a zhruba stejnou výměru představuje orná půda. Na více než 43 procentech pozemků jsou ale trvalé travní porosty. "Pěstování energetických a technických plodin je dobrou náhradou za stále méně výhodné obilí, zemědělci však potřebují mít garanci odbytu a také jasný ekonomický přínos, a to jim zatím chybí," řekl dnes ČTK předseda Agrární rady Libereckého kraje Vítězslav Kverka.


Zdroj: ČTK, 21. 4. 2005





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2024 14:42