Agris.cz - agrární portál

Palas dal vedení Lesů ČR ještě šanci

14. 12. 2004 | Právo

Vedení Lesů ČR dal ministr zemědělství Jaroslav Palas ještě nějaký čas na to, aby urychlilo změny v systému hospodaření tohoto státního podniku. Pokud se to nepodaří, bude vedení odvoláno. Právu to v pondělí potvrdil dobře informovaný zdroj. Palas požaduje, aby Lesy ČR (LČR) lépe využívaly produkčních podmínek v lesních porostech, které obhospodařují. Dosavadní systém totiž vedl k neefektivnosti a značným ztrátám pro státní rozpočet. Situace se příliš nezměnila ani po loňském odvolání generálního ředitele LČR Jiřího Olivy, jehož ve funkci vystřídal Kamil Vyslyšel.

Hlavní logistické procesy plánování a pohybu dřevní hmoty by podle nové strategie měly postupně přejít do rukou státní správy, jak je to obvyklé v lesnicky rozvinutých zemích Evropské unie. "Ministr však odmítá, že by mělo jít o nějaké znárodňování, jak se objevilo v tisku. Tak to nazývat nelze. Jestliže náš stát prostřednictvím LČR obhospodařuje téměř dvě třetiny ploch lesů v republice a ostatní lesní porosty patří soukromým vlastníkům a obcím, není co znárodňovat," řekl včera Právu mluvčí ministerstva zemědělství Jiří Felčárek.

Racionálněji využít přírodní zdroje

Opatření směřují k tomu, aby se zlepšilo hospodaření a racionálněji využívaly přírodní zdroje. "K tomu musí směřovat změny, k nimž naše ministerstvo tlačí vedení Lesů ČR," uvedl Felčárek. Že se způsob prodeje dříví musí změnit, o tom je přesvědčeno i vedení LČR. "Nejvyšší kontrolní úřad zjistil značné finanční ztráty v obchodování dřívím přes Hradeckou lesní a dřevařskou společnost. Dále upozorňoval na všeobecnou nevýhodnost prodeje dřeva na pni. Proto jsme si nechali vypracovat analýzu způsobu prodeje dříví organizací pověřených obhospodařováním státních lesů v lesnicky vyspělých zemích EU," sdělil už dříve personálně-správní ředitel LČR Vladimír Sova.

Analýza jednoznačně ukázala, že vysoce profitující zahraniční subjekty státních lesů prodávají v průměru jen asi deset procent celkového ročního objemu těžeb nastojato, a to se snižující se tendencí. "Tyto skutečnosti by měly být jedním z hlavních bodů nově vznikajícího strategického konceptu našeho podniku," informoval Sova.

Evropská unie zdůrazňuje mimoprodukční funkce lesa, které je státní správa povinna zajišťovat. Současně se ale v EU zvýšil i význam maximálního ekonomického zhodnocení lesa jako důsledek poklesu cen dříví. Lesnicky rozvinuté státy západní Evropy byly proto už v minulém desetiletí nuceny uskutečnit správní reformy svých lesních majetků, které vedly k růstu dosahovaného zisku. O tyto zkušenosti se opírá i Palas, podle nějž bude nejen efektivnější, ale pro lesy šetrnější, když státní podnik LČR převezme do svých rukou větší podíl obchodu s dřívím.

Zřejmě nejrazantnější změny se uskutečnily v Rakouských státních lesích. Ty byly v roce 1996 spolkovým lesním zákonem vyčleněny ze státního rozpočtu a v roce 1997 znovu založeny jako akciová společnost, jejímž jediným akcionářem je stát. Za právo obhospodařovat lesní pozemky odvádějí RSL státu polovinu svého ročního zisku.

Bavorsko odmítlo snahy o privatizaci

Snahy o privatizaci státních lesů se vyskytly v Bavorsku, ale neprošly. Po dlouhých odborných diskusích se ale v této spolkové zemi přikročilo k reformě lesního hospodářství s cílem zvýšit jeho efektivnost. Bavorské státní lesy (BSL) dosáhly v minulém roce z těžby dříví průměrný zisk jedno euro na metr krychlový, tedy téměř stejný jako Lesy ČR. Ve srovnání s nimi však měly zhruba dvojnásobný počet zaměstnanců na 1000 hektarů lesa, a to při personálních nákladech, které jsou až o 450 procent vyšší než v LČR.

Bavorská ministerská rada letos v březnu přijala konkrétní kroky k dalšímu zlepšení hospodaření státních lesů. Ty budou do budoucna obhospodařovány samostatným, na ekonomiku zaměřeným podnikem, jenž dostane jasnou organizační strukturu a odpovídající podnikatelský prostor. Stát i nadále zůstane jediným vlastníkem Bavorských státních lesů. Funkci poradenskou, projektovou a kontrolní však od BSL převezmou Úřady pro zemědělství a lesnictví.

Nejedná se tedy o privatizace, ale reformu správního aparátu, který má hospodařit podle zásad volného konkurenčního trhu. Zatímco Bavorské státní lesy ročně těží 4,6 miliónu metrů krychlových dříví, v Lesích ČR je těžba 7,4 miliónu m3. Loni klesl LČR zisk meziročně téměř o polovinu na 149 miliónů korun, teď se ale situace přece jen mění k lepšímu. "Letošní rok by měl skončit ziskem kolem 300 miliónů korun," odhaduje Sova.


Zdroj: Právo, 14. 12. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.05.2024 21:50