Agris.cz - agrární portál

Ochranáři chtějí kleč mýtit, lesáci zachovat

12. 10. 2004 | Mladá fronta Dnes

Spor o to, jak nakládat s klečí v chráněných územích Jeseníků, vedou ochranáři ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky s pracovníky Lesů České republiky. Zatímco ochranáři chtějí kleč odstranit, správce lesů ji chce naopak co nejvíc zachovat. „Nedá se říct, že jde o spor. Spíš odlišný názor,“ řekl Jaromí Latner, šéf jesenické pobočky Lesů České republiky. Ochranáři zastávají názor, že porosty kleče je třeba co nejvíc omezit. „Kleč je v Jeseníkách nepůvodní porost. V místech, kde byla vysazena, bylo přirozené bezlesí nebo omezené skupiny smrků nebo jalovce horského,“ uvedl Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Kleče vytlačily původní rostlinstvo a narušily přirozená lavinová pole. „Kleč působila, že laviny na mnoha místech přestaly padat. Přitom pro vegetaci, která se v těchto místech vyskytuje, jsou laviny žádoucí,“ řekl Chlapek. Cílem ochranářů je dosáhnout toho, aby kleč z vrcholových partií Jeseníků zmizela zcela. „Daří se to jen pomalu,“ sdělil Chlapek. Ochranáři si cení toho, že se podařilo zbavit kleče Velkou kotlinu, která je opravdovou botanickou zahradou Jeseníků, kde se vyskytuje 350 druhů rostlin. Řada z nich neroste nikde jinde. Nyní ochranáři zbavují kleče Malou kotlinu a brzy začnou čistit také bilogicky cenný vrchol Keprníku. „Pokud vše půjde dobře, je likvidace kleče ve vrcholových partiích Jeseníků otázkou několika desítek let,“ podotkl Chlapek.

Pracovníci Lesů České republiky však na takovou likvidaci porostů nechtějí přistoupit. „Jako hospodáři nemůžeme s plošnou likvidací kleče souhlasit, protože zabraňují půdní erozi a plní tak půdoochranou funkci. Souhlasíme jen s citlivým místním odstraňováním porostu. Navíc výsadba kleče byla v minulosti hrazena i ze státních prostředků,“ vysvětlil Latner.Kleč začali vysazovat v Jeseníkách lidé v druhé polovině devatenáctého století, kteří na svazích hor hospodařili, jako ochranu před pády lavin. Výsadba pokračovala ještě i ve druhé polovině dvacátého století.


Zdroj: Mladá fronta Dnes, 12. 10. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 15.05.2024 11:00