Agris.cz - agrární portál

Lýkožrout smrkový (kůrovec)

28. 2. 2004 | Deník Pojizeří

Lesům hrozí na jaře rozsáhlé napadení obávaným škůdcem, kterému se obecně říká kůrovec. Pod pojmem kůrovec se v Česku nejčastěji myslí lýkožrout smrkový (latinsky Ips typographus), v menší míře se vyskytuje i lýkožrout lesklý (Pityogenes chalcographus). Lýkožrout smrkový je zhruba 4,5 milimetru dlouhý hnědý brouk s na zádi vykrojenými krovkami. Obvykle napadá porosty ve stáří nad 60 let. Na kmen nejdříve nalétá sameček, který v kůře hlodá takzvanou snubní komůrku, do které láká samičky. Ty po oplodnění ze snubní komůrky hlodají kolmo vzhůru nebo dolů takzvané matečné chodby, v nichž nakladou vajíčka a z nich vylíhlé larvy pak hlodají larvální chodby.

Na konci larvální chodby se kuklí. Po vylíhnutí pak noví brouci mohou pokračovat ve vytváření dalších chodeb. Cyklus trvá zhruba šest až deset týdnů a právě v tomto období je nutné napadené stromy nalézt a kůrovce asanovat. Pokud se to nepodaří, tak nová, a početně silnější generace brouka napadne další zdravé stromy, což může odstartovat budoucí kalamitu.


Zdroj: Deník Pojizeří, 28. 2. 2004





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 26.05.2024 22:17