Agris.cz - agrární portál

Napadených stromů přibývá

23. 7. 2003 | Liberecký den

Za oběť několikamilimetrovým larvám klíněnky jírovcové padají další desítky kaštanů. Desetiletí trvající epidemii je těžké zastavit, neboť klíněnka u nás nemá přirozené nepřátele.

Vadnutí a usychání listů kaštanů způsobují larvy malého hnědého motýlka s bílými znaky na křídlech. Larvy poškozují pletivo listů, které pak nejsou schopné fotosyntézy.

"Pokud je strom napaden několik let po sobě, může uhynout, protože nemůže obnovovat svůj růstový potenciál," uvedl biolog Václav Skuhravý v časopise Lesnická práce.

Jedna samička motýla klíněnky je schopna za život vyprodukovat přes tisíc jedinců, přičemž jedna larva zničí asi osm čtverečních centimetrů listu.

"Vývoj larvy prochází čtyřmi stadii a jeho délka je až třicet dní. Během vegetační doby se tak vylíhnou čtyři generace," popsal biolog.

Klíněnka jírovcová byla do Evropy zavlečena z Ameriky. První výskyty byly hlášeny z Makedonie, později z Rakouska, odkud se v roce 1993 dostala do České republiky a okolních zemí.

V boji proti ničitelce kaštanů jsou zatím účinné jen dva způsoby. Prvním je postřik pesticidy prováděný z letadel. Druhým je shrabování a pálení listů z postižených stromů.

"Hromady neodklizeného listí jsou pravým rájem pro klíněnku. Nejúčinnější je jejich včasné spálení," potvrdila Lenka Šoltysová z turnovské Správy CHKO Český ráj.

Podle odborníků se těmito preventivními zásahy daří v některých oblastech výskyt klíněnky alespoň stabilizovat.


Zdroj: Liberecký den, 23. 7. 2003





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2024 07:41