Agris.cz - agrární portál

Hnutí Duha kritizuje váhavost Libora Ambrozka

2. 12. 2002 | Lidové noviny

Nevyřešený zůstává podle ekologických aktivistů dva roky starý případ nelegální těžby dřeva z nejpřísněji chráněných oblastí Šumavy.

Přesně před dvěma roky vyzval v parlamentu tehdejší poslanec Libor Ambrozek ministra životního prostředí Miloše Kužvarta k tomu, aby konečně vyšetřil a vyvodil důsledky z údajných zjištění o nelegální těžbě a prodeji dřeva ze šumavských pralesů. Poté, co Ambrozek vystřídal Kužvarta na ministerském postu, však podle ekologických aktivistů nejeví o osud své interpelace valný zájem. Ani po dvou letech tak údajně nikdo nenese odpovědnost za odvoz a prodej stromů z takových zón šumavského národního parku, kde by ze zákona mělo dřevo zůstat na místě a zetlít. ˝Masivní ilegální prodej stromů, kterým správa parku porušila vlastní předpisy a zneužívala milionových dotací státního fondu, nebyl dosud vyšetřen,˝ tvrdí Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Opírá se přitom o zjištění České inspekce životního prostředí, která údajně už před dvěma roky zjistila, že dřevo záhadně mizí z míst, kde ze zákona musí padlé stromy zůstat a nesmějí být z lesa odvezeny ani odneseny vrtulníkem. Bláha tvrdí, že Správa NPŠ mimo jiné zneužila státních dotací na provoz vrtulníku, protože ho využívala také k nelegální těžbě. ˝Libor Ambrozek musí zadat vyšetřování, aby si mohl s dvouletým zpožděním odpovědět na svou vlastní otázku,˝ řekl Bláha. Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová však sdělila, že Ambrozkův úřad rozhodně na zjištění o údajném nelegálním prodeji dřeva ze Šumavy nezapomněl. Experti však pracují na tom, aby napřed zkompletovali veškeré dostupné informace i o jiných sporných otázkách fungování správy šumavského parku. ˝Teprve poté může ministerstvo rozhodnout, jaké z těchto kompletních informací vyvodí důsledky,˝ řekla Šůlová. Nedokáže však odhadnout, kdy bude zpráva dokončena. Vedení Správy NPŠ nicméně už dnes jakékoliv spekulace o cílené nelegální těžbě, z níž se měly obohatit konkrétní osoby, odmítá. Mluvčí správy Zdeněk Kantořík potvrdil, že kvůli lidským chybám se v minulosti skutečně odvezly některé stromy i z míst, kde ze zákona měly zůstat. ˝Rozhodně se ale nejednalo o nějakou masivní a účelovou akci,˝ řekl už dříve Kantořík.


Zdroj: Lidové noviny, 2. 12. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2024 04:11