Výrobci potravin už nemusí mít druhý rok prohlášení o shodě
14. 8. 2002 | ČTK
ČZPI: Výrobci potravin už nemusí mít druhý rok prohlášení o shodě
Výrobci potravin nepotřebují už druhým rokem na své produkty takzvané prohlášení o shodě. I přesto se Česká zemědělská a potravinářská inspekce (ČZPI) stále setkává se žádostmi o jeho vystavení s tím, že jej požadují odběratelé a bez něj nemohou firmy vyrábět. "Z hlediska kontroly je nepodstatné, jaké a kolik certifikátů vlastní kontrolovaná osoba na příslušné zboží," řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Podle mluvčí je od 1. ledna 2000 každý zodpovědný za to, že uvede do oběhu zdravotně závadnou potravinu nebo nedodrží některý předpis. Nejdůležitějším právním dokumentem je novelizovaný zákon 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích. Legislativa je nastavena tak jako v zemích EU; každý výrobce je tedy zodpovědný za jakost, označení i nezávadnost, doplnila Kolejková. Pokud některý z odběratelů vyžaduje podobný certifikát, mohou o něj výrobci požádat akreditovanou komerční laboratoř. Dokumenty však mohou sloužit pouze v rámci obchodních vztahů. Výjimkou jsou certifikáty, vystavené ČZPI pro vývoz čerstvého ovoce a zeleniny do zemí EU, dovozu a vývozu vína a exportu potravin do Ruska. "Nejen pro výrobce, ale pro všechny, kdo uvádějí v tuzemsku na trh potraviny, zanikla povinnost opatřit výrobky prohlášením o shodě už před dvěma lety," uzavřela Kolejková. ČZPI zveřejňuje platná znění zákonů a vyhlášek, které se týkají potravinového práva, na svých internetových stránkách www.czpi.cz.
Zdroj: ČTK, 14. 8. 2002
© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.
Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.06.2026 19:07
