Agris.cz - agrární portál

Za převahu jehličnanů na Džbánu může zemědělství

13. 3. 2002 | Deník Lučan

Listnaté lesy Džbánské vrchoviny pokrývaly původně celou tuto vymezenou oblast. Dnes jsou však lesní porosty značně změněné a na rozlehlých plochách došlo k radikálnímu zvratu listnatých lesů v jehličnaté. Tento zvrat v lesním hospodářství si vynutila přeměna zemědělství, zejména v oblasti chmelařství.

Podle mšeckého urbáře z roku 1681 by nejrozšířenější dřevinou v celé džbánské oblasti dub, lípa a buk. Přestože jmenované dřeviny byly od 15. století nemilosrdně těženy, dochovaly se tu ještě jejich řídké porosty v podobě smíšených dubových bučin, místy jen v holých bučinách, nebo u vrcholových skal jako lipové bučiny a někde ve svazích jako suťové bučiny s javorem a jako vzácné lipové javořiny. Jedlové bučiny tu nebyly zastoupené; funkci jedle tu obyčejně přebíral domácí smrk.

Rozlehlejší bučiny jsou na Džbánu dochovány ve svazích se severní expozicí a vrstevnicí 350 až 520 metrů, to jest v západní části nad Domoušicemi,

PŘÍRODA LOUNSKA na Markvarci, Pravdě, u Třeboce a pod Dřevíčí. V údolích se nacházejí jen torza bučin a většinou jde o mladé výsadby. Něco málo bučin nazlezneme ještě v okolí Mšece a Pozdně. Z introdukovaných dřevin můžeme v bučinách objevit nejčastěji modřín, někdy douglasku tisolistou a pokusně se zaváděl i buk červený. Staletá bučina je dochovalá na Rovinách, další buky, většinou chráněné, máme třeba nad Hřivicemi.

Dva druhy dubů - dub zimní je nejrozšířenější ve vyšší poloze, dub letní spíše v údolích. Z památných a historických dubů připomínám Oldřichův dub na Peruci. Další pozornost zaslouží chráněné duby u Líčkova, Tuchořic a Velké Černoce.

Z dalších stromů je na Džbánu habr obecný, jilm horský a javory. Na vlhkých místech roste olše lepkavá a šedá a jasan ztepilý, nechybějí teplomilné jeřáby. Na pasekách, v remízech a na lesních okrajích jsou běžné plevelné pionýrské dřeviny - topol, osika, bříza jeřáb obecný, třešeň ptačí, vrba jíva a někdy i kalina obecná.


Zdroj: Deník Lučan, 13. 3. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.05.2024 16:47