Agris.cz - agrární portál

Kdo má mluvit do projektů obnovy krajiny?

28. 1. 2002 | Hospodářské noviny

První ze série spanilých jízd vlády přinesla do severozápadních Čech až nečekaně vysokou nadílku. V Ústí nad Labem se kabinet usnesl, že do oblasti vloží 15 miliard korun. Peníze budou v zásadě účelově poskytnuty na obnovu a revitalizaci krajiny poškozené důlní těžbou. Zároveň s finanční pomocí byl novým vládním zmocněncem pro severozápadní Čechy jmenován poslanec Vlastimil Aubrecht.

Finanční prostředky pocházejí z výnosů privatizace a do hnědouhelných pánevních okresů se dostanou po částech. V úvodní fázi si Karlovarský a Ústecký kraj rozdělí tři miliardy korun, které vytvoří základ dlouho připravované revitalizace poškozené krajiny.

"Vláda konečně uznala dluhy z minulosti. Začnou se likvidovat následky těžby uhlí způsobené do roku 1992. Až tehdy začal platit zákon o povinnosti těžebních firem tvořit fond na následné zahlazování škod způsobených důlní činností," prohlásil Aubrecht, který se funkce zmocněnce ujme už příští měsíc.

Peníze budou deponovány ve Státním fondu životního prostředí a do oběhu se budou dostávat v průběhu přibližně deseti let. Vláda svým rozhodnutím sice potěšila zástupce samospráv, ale zároveň zchladila jejich představy o volném nakládání s poskytnutými miliardami korun. Dosud není vyjasněn systém revitalizace krajiny. Aubrecht se domnívá, že výběr projektů, ale i další jeho přípravné fáze se mají dít na severu Čech, nikoliv v Praze. "Například Důl Bílina šest let nepotřebuje žádné větší finanční částky na zahlazování škod, ale naopak na Mostecku a Sokolovsku musí začít práce co nejdříve. Je nutné vypracovat harmonogram priorit a zahajování prací na období deseti let," dodává Aubrecht.

Projekt zahlazování důlních škod přinese do okresů s vysokou mírou nezaměstnanosti až dva tisíce nových pracovních míst. Řadu z nich získají horníci, kteří přišli o práci kvůli rozsáhlé restrukturalizaci celého oboru. Nezaměstnanost v Ústeckém kraji je nejvyšší v ČR a přiblížila se k 16 procentům. Hornictví v dohledné době opustí další tisíce pracovníků. Případné sociální dopady může řešit zaměstnávání lidí v rekultivačních firmách.

Představitelé krajské samosprávy vítají rozhodnutí vlády, ale zároveň říkají, že peníze měly do severočeské oblasti přijít už dávno. Podle hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce se stát měl přihlásit k starým dluhům mnohem dřív. "Částka 15 miliard by neměla sloužit jen k rekultivacím, ale i k celkové revitalizaci území, aby se vrátilo přírodě a člověku," míní Šulc.

Výhoda kraje paradoxně spočívá v jeho dlouhodobých problémech. Především ve vysoké nezaměstnanosti v pánevní oblasti, v nevyužívání přírodního potenciálu i kulturního a společenského bohatství pro rozvoj cestovního ruchu, nízkém stupni rozvoje malého a středního podnikání, stejně jako v zanedbanosti venkova. "Řešit tyto neduhy znamená, že kraj se stane cílem podpory jak z vnějších, tak z tuzemských finančních zdrojů," shrnul Jiří Wiesner, ředitel Agentury regionálního rozvoje Euroregionu Labe se sídlem v Ústí nad Labem.


Zdroj: Hospodářské noviny, 28. 1. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 10.05.2024 01:33