Agris.cz - agrární portál

Divočáci působí mnoho škod

23. 1. 2002 | Klatovský deník

O nutnosti regulace početních stavů divokých prasat jsme hovořili s představiteli klatovského Okresního mysliveckého spolku Českomoravské myslivecké jednoty.

"Černá zvěř je velice přemnožená. Napomáhá tomu zemědělská činnost, monokulturní pěstování plodin na obrovských ucelených plochách. Například v lánech kukuřice nacházejí divoká prasata vydatný zdroj potravy a ideální možnosti úkrytu. Týká se to samozřejmě nejen okresu Klatovy, ale i okolních - Domažlicka, Plzeňska či Prachaticka," říká veterinář Jaroslav Holec, místopředseda okresního mysliveckého spolku.

Myslivci by podle něj neměli čekat na zimu, ale snižovat stavy divokých prasat po celý rok. Selata a lončáci, tedy loňská mláďata, se totiž mohou lovit bez omezení.

"Snižováním stavů černé zvěře myslivci výrazně omezí škody na zemědělských plochách, ale i na drobné zvěři. Divočák je všežravec a bez váhání sežere čerstvě narozené srnče, právě tak jako mladé bažanty nebo zajíce," vysvětluje veterinář.

Zároveň upozorňuje i na nebezpečí prasečího moru. Tuto chorobu se u nás sice už podařilo vymýtit, ale při velkém přemnožení černé zvěře by se mohla objevit a být přenesena na zemědělské velkochovy prasat.

"Populační dynamika černé zvěře je obrovská. Už desetiměsíční sele je schopno mít potomky. A protože divočáci nemají v přírodě predátora, jímž jsou medvědi nebo vlci, musí se snižování jejich stavů chopit člověk," uzavírá Pavel Martin, jednatel okresního mysliveckého spolku.


Zdroj: Klatovský deník, 23. 1. 2002





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 16.05.2024 20:34